Staff Directory

Staff Introduction Videos
Click HERE for STAFF Introduction Videos

From the site above, click the appropriate Department, select the staff member, then hit play.

Superintendent
Mr. Matthew Sheehan Superintendent [email protected] 
Mrs. Jeanette Dean Admin. Asst. - Superintendent [email protected] 
District Business Office
Mr. Jim McCullough Business Administrator [email protected]
Mrs. Nadia Kraemer Accounts Payable [email protected]
Mrs. Danielle Dolce Secretary to B.A. [email protected] 
Mrs. Kristin Coco Assistant to B.A. [email protected]
Administration
Mr. Jarod Claybourn Principal [email protected] 
Mr. Sean Redman Vice Principal [email protected] 
Mrs. Robynn Considine Director of Secondary Ed [email protected] 
Mr. Scott Manlove Athletic Director [email protected]
Mrs. Rachel Ravior Vice Principal [email protected]
Mrs. Debra Sukinik Supv. of Special Services [email protected]
Art / Music
Mr.  Sean Dillon Teacher [email protected]
Mrs.
Joyce
Phillips
Teacher
[email protected]
Mr. Walter Young Teacher [email protected] 
Mr. Alexander Younger Teacher [email protected] 
Business Education
Mr. Jason Shivers Teacher J[email protected] 
Mr. Gregory Yeager Teacher [email protected] 
English
Mr. Michael Carty Teacher [email protected] 
Mrs.  Sarah DiMarco Teacher [email protected]
Mrs. Nicole Dunn Teacher [email protected] 
Ms. Rebecca Forcellini Teacher [email protected]
Ms. Sierra Jordan Teacher [email protected]
Mrs. Kristin Kelsey Teacher [email protected] 
Ms. Amanda O'Neill Teacher [email protected] 
Mrs. Laura McKee Teacher [email protected] 
Mrs. Jennifer Murphy Teacher [email protected] 
Family & Consumer Sciences and Foods
Mrs. Carrin Bachowski Teacher [email protected] 
Mr. Daniel Riley Teacher [email protected] 
Guidance
Mrs. Tara Eberly Counselor [email protected] 
Mr.
Keith Controvich Counselor [email protected]
Ms.   Lauren Kocher Counselor [email protected]
Mrs. Patrice Litle Counselor [email protected] 
Mr. William Scully Counselor [email protected] 
Individual Education
Mr. Robert Atene Teacher [email protected] 
Mrs. Lynee Covington Teacher [email protected] 
Mrs. Leah Knestaut Teacher [email protected]
Mrs. Karen Hoffman Teacher [email protected] 
Mr. Christopher Jones Teacher [email protected] 
Mr. Jason Kangas Teacher [email protected] 
Mr. Charles Kiersznowski Teacher [email protected] 
Mrs. Kate McDonald Teacher [email protected] 
Mrs. Kristin O'Donnell Teacher [email protected]
Mrs.
Lauren
Rossi
Teacher 
[email protected]
Mr. Daniel Stuart Teacher [email protected] 
Ms. Elizabeth Viereck Teacher [email protected]
Paraprofessionals/Instructional Aides
         
Mr.  Jeffrey Abbott Paraprofessional [email protected]
Ms. Kasey Billingsley Paraprofessional [email protected] 
Ms.  Lori Carroll Paraprofessional [email protected]
Mr. Brian Farr Paraprofessional [email protected]
Mr.  Chris Gebhart Paraprofessional [email protected]
Ms. Rachel Joss Paraprofessional [email protected] 
Mr.  Anthony McGuane Paraprofessional [email protected]
Mr.
Thomas
McLaughlin
Paraprofessional
[email protected]
Mr.  Amin Muhammed Paraprofessional [email protected]
Mrs. Marcella Stepash Paraprofessional [email protected] 
Ms. Melissa Toscano Paraprofessional [email protected] 
Math
Mr. David Baitinger Teacher [email protected] 
Mr. John Baker Teacher [email protected] 
Mr. Edward Baynes Teacher [email protected]
Ms. Alexis Ciccarelli Teacher [email protected] 
Mr. Jack Greener Teacher [email protected] 
Mr. Matthew Macpherson Teacher [email protected] 
Mr. Kevin Schules Teacher [email protected] 
Mrs. Stephanie Zapisek Teacher [email protected] 
NJROTC
CDR Eric Humphreys Teacher [email protected] 
Mr. Dale Oltarzewski Teacher [email protected] 
Physical Education
Mrs. Emily Caracciolo Teacher [email protected] 
Ms. Kacey Waters Teacher [email protected] 
Mr.
Daniel
Harris
Teacher
[email protected]
Mr. Christian Hoffman Teacher [email protected] 
Mr. William O'Donnell Teacher [email protected] 
Mr. Keith Shepherd Teacher [email protected] 
Mr. Clint Wiley Teacher [email protected] 
Science
Mr. John Flocco Teacher [email protected] 
Mr. Michael Goffredo Teacher [email protected] 
Mr. Jeffrey McIlvaine Teacher [email protected] 
Mrs. Cynthia Packer Teacher [email protected] 
Mr. Tyler Sheilds Teacher [email protected]
Mr.  Kevin Stewart Teacher [email protected]
Ms. Helena Walsh Teacher [email protected]
Mr. Jason Howe Teacher [email protected]
Secretaries
Ms.. Crystal King YST Secretary  [email protected] 
Ms.  Erin Dever Guidance Secretary [email protected]
Mrs. Monica DiCiano Main Office Secretary [email protected] 
Ms
Linda Giambri
Guidance Secretary
[email protected]
Mrs. Julia Haughwout Principal's Secretary [email protected] 
Mrs. Jennifer Graham Vice Principal's Secretary [email protected]

Social Studies
Mr. Justin Barringer Teacher [email protected] 
Mr. James Blumenstein Teacher [email protected] 
Mr. Christopher Carpenter Teacher [email protected] 
Mr. John Gardiner Teacher [email protected] 
Mrs. Kelly Johnson Teacher [email protected] 
Mr. Peter Marlys Teacher [email protected] 
Mr. Paul Stanko Teacher [email protected] 
Technology Ed
Mr. Daniel Farr Teacher [email protected] 
Mr. Joseph Feeney Teacher [email protected] 
Mr. Tadd Kozeniewski Teacher [email protected] 
Mr. Robert Strauss Teacher [email protected] 
World Language
Ms. Mimma-Marie Cammarata Teacher [email protected] 
Ms. Sofia Capinha Teacher [email protected]
Ms. Sharon Galt Teacher [email protected] 
Ms. Stephanie Werner Teacher [email protected]
Ms. Carolyn Strow Teacher [email protected] 
Youth Study Team
Mrs. Stacy Diduch School Psychologist [email protected] 
Mrs. Margaret Wilson Social Worker/Case Manager [email protected] 
Mrs. Nancy Lebano Speech Language Specialist [email protected] 
Student Support / HIB Specialist
Mrs. Maryjo Eppright Student Support/HIB Specialist [email protected] 
Attendance Officer
Mr. Dallas Carter Attendance Officer [email protected] 
School Nurses
Mrs. Elizabeth Donato Nurse [email protected] 
Ms. Michelle Platt Nurse  
         
Technology Support
Mrs.  Gina  Lisanti Asst. Network Administrator [email protected]
Mr. Paul Mays Network Administrator [email protected] 
Mr. Jeff Routzahn Asst. Network Administrator [email protected]
Media Center Specialist
Mrs. Kristin Irace Media Specialist [email protected] 
Athletic Trainer
Mr. Shawn Klenk Athletic Trainer [email protected] 
     

                 Maintenance/Custodial  
Mr. Tom Arcinese Buildings & Grounds Supv. [email protected]
Mr. Gary  Smith Night Foreman [email protected]